shopping cart icon shopping cart icon 0.00 PLN
  1. Strona główna
  2. Ogólne Warunki Sprzedaży

Ogólne Warunki Sprzedaży


Ogólne Warunki Sprzedaży

NOMET Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 

§1 Przedmiot ogólnych warunków sprzedaży

1.    Przedmiotem niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży jest określenie zasad współpracy pomiędzy Sprzedawcą, a Kupującym w zakresie profesjonalnego obrotu towarowego.

2.    Ilekroć w niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży jest mowa o:

a.    OWS- należy przez to rozumieć niniejsze ,,Ogólne warunki sprzedaży’’;

b.    Sprzedawcy- należy przez to rozumieć spółkę ,,NOMET’’ Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu, ul. Kanałowa 40/42, 87-100 Toruń, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Toruniu Wydział VII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 22168, NIP 8792136592, REGON 871196595;

c.     Kupującym- należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną bądź jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która nabyła produkty od Sprzedawcy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;

d.    Produktach- należy przez to rozumieć wyroby i towary będące w ofercie Sprzedawcy;

e.    Sile wyższej- należy przez to rozumieć jakiekolwiek zdarzenie o charakterze nadzwyczajnym, któremu strony nie mogły zapobiec i na które nie miały wpływu, w szczególności zamieszki, pożary, strajki, spory zbiorowe, konflikty zbrojne, stan wojenny, klęski żywiołowe, niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiające transport wyrobu, jakiekolwiek rządowe zarządzenia lub zmiany prawa ustanawiające ograniczenia produkcyjne lub powodujące brak możliwości produkcji lub/i sprzedaży, akty terroryzmu stojące na przeszkodzie w realizacji całości lub części umowy, nieprzewidziane zmiany ogólnych stosunków gospodarczych, finansowych lub politycznych powodujące znaczne zachwianie równowagi kontraktowej lub finansowej,

f.     Informacjach poufnych – należy przez to rozumieć warunki umowy zawartej przez Sprzedawcę i Kupującego, w tym wynikające z OWS oraz wszelkie inne informacje uzyskane przy zawieraniu lub wykonywaniu umowy oraz OWS, które mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W przypadku wątpliwości co do charakteru danej informacji należy uznawać ją za Informację poufną.

 

 

§ 2 Zakres obowiązywania

1.    OWS obowiązują w odniesieniu do wszystkich umów sprzedaży zawartych pomiędzy Sprzedawcą, a Kupującym.

2.    Wszelkie odstępstwa od OWS wymagają zatwierdzenia przez Sprzedawcę, muszą być sporządzone w formie pisemnej pod rygorem nieważności i będą stanowiły załącznik do zamówienia Kupującego. W zakresie, w jakim nie ustalono odstępstw, obowiązują OWS w niniejszym brzmieniu.

 

§ 3 Produkty

1.    Oferta asortymentowa Produktów sprzedawanych przez Sprzedawcę znajduje się na stronie internetowej pod adresem www.nomet.pl oraz może zostać zaprezentowana Kupującemu w postaci katalogów lub na nośnikach elektronicznych.

2.    Sprzedawca ma prawo do dokonania zmiany w swojej ofercie asortymentowej Produktów w każdym czasie. Powyższe nie dotyczy zawartej już z Kupującym umowy sprzedaży produktów.

3.    Sprzedawca deklaruje, że sprzedawane przez niego Produkty:

a.       zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi u Sprzedawcy normami,

b.      znajdują się w stanie umożliwiającym Kupującemu oraz innym osobom trzecim ich używanie zgodnie z przeznaczeniem,

c.       spełniają warunki jakościowe oraz warunki bezpieczeństwa określone przez normy polskie lub właściwe przepisy UE.

 

 

§ 4 Zawarcie umowy sprzedaży

1.    Kupujący składa zamówienie przez przesłanie zamówienia za pomocą platformy B2B dostępnej na stronie www.nomet.pl lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, które zawiera:

a.       indeks oraz wersję handlową (kolor) Produktu stosowane przez Sprzedawcę,

b.      ilość zamawianych Produktów,

c.       sugerowany termin dostawy i ewentualne uwagi,

d.      dokładny adres dostawy,

e.      adres poczty elektronicznej do korespondencji ze Sprzedawcą.

2.    W przypadku zmiany danych zawartych w zamówieniu Kupujący jest zobowiązany do ich niezwłocznej aktualizacji.

3.    Sprzedawca może zgłosić zastrzeżenia do zamówienia. Kupujący będzie związany tymi zastrzeżeniami, o ile nie przedstawi w ciągu 2 dni roboczych po ich otrzymaniu swoich ewentualnych uwag w formie pisemnej lub elektronicznej. Zgłoszenie takich uwag przez Kupującego uznawane jest jako złożenie nowego zamówienia, przy czym postanowienia zdań poprzedzających stosuje się odpowiednio.

4.    Przez przystąpienie do realizacji zamówienia (jego części) Sprzedawca oświadcza, że przyjmuje ofertę Kupującego. Sprzedawca nie ma obowiązku potwierdzenia przyjęcia zamówienia przed przystąpieniem do realizacji zamówienia (jego części), a brak odpowiedzi nie będzie traktowany za milczące przyjęcie zamówienia.

5.    Przed dokonaniem pierwszej transakcji Kupujący przedkłada Sprzedawcy dokumenty rejestrowe tj. KRS lub zaświadczenie z CEIDG, wykaz osób uprawnionych do składania oświadczeń woli w imieniu Kupującego i podaje numer NIP, REGON oraz adres prowadzenia działalności gospodarczej i adres do doręczeń, jeśli jest inny niż adres prowadzenia działalności gospodarczej. Adres wskazywany przez Kupującego musi być zgodny z adresem wskazanym przez niego w Systemie Informacji i Wymiany VAT (VIES).

6.    W przypadku, gdy składającym zamówienie jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w zamówieniu powinna nadto wskazać osobę fizyczną reprezentującą Kupującego we wszelkich bieżących sprawach wynikających oraz związanych z zawarciem bądź wykonaniem umowy sprzedaży, w szczególności z uzupełnieniem, ograniczeniem, rozszerzeniem, zmianą lub inną modyfikacją zamówienia, negocjowaniem cen produktów oraz/lub negocjowaniem warunków dostaw, zgłaszania reklamacji, podpisywania dokumentów, w tym odbioru i podpisywania faktur VAT. W braku odmiennych pisemnych zastrzeżeń w treści zamówienia, domniemywa się, że osoba wskazana w zamówieniu jest upoważniona do występowania w imieniu i na rzecz Kupującego w powyższych sprawach oraz/lub związanych z zawarciem lub wykonaniem umowy sprzedaży.

7.    Złożenie zamówienia w formie innej niż przewidziana w pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych. Do zawarcia umowy sprzedaży za każdym razem niezbędne jest złożenie zamówienia w przewidzianej formie.

 

§ 5 Warunki realizacji zamówień

1.    Z chwilą przystąpienia przez Sprzedawcę do realizacji zamówienia (jego części) dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Sprzedającym i Kupującym.

2.    Produkty mogą być dostarczane Kupującemu partiami, według dostępności Produktów w magazynie Sprzedawcy.

3.    Kupujący może zastrzec w zamówieniu, że odbierze Produkty bezpośrednio od Sprzedawcy. Sprzedawca zawiadamia wówczas Kupującego o miejscu odbioru Produktów ze wskazaniem terminu, w którym Kupujący powinien odebrać Produkty. Kupujący ma prawo zgłosić zastrzeżenia do terminu odbioru wskazanego przez Sprzedawcę w ciągu 2 dni roboczych liczonych od daty otrzymania zawiadomienia od Sprzedawcy i wskazać termin (nie dłuższy niż 7 dni), w którym odbierze Produkty. Jeśli termin odbioru wskazany przez Sprzedawcę lub Kupującego minie bezskutecznie, to Sprzedawca może według własnego wyboru:

a.       sprzedać dostępne Produkty innemu kontrahentowi,

b.      wysłać Produkty Kupującemu na jego koszt i ryzyko od chwili załadunku Produktów,

c.       obciążyć Kupującego kosztami składowania Produktów w magazynie Sprzedawcy w wysokości 0,5% wartości brutto Produktów, których Kupujący nie odebrał, za każdy dzień składowania.

4.       W tych przypadkach, gdy Kupujący odbiera Produkty bezpośrednio od Sprzedawcy:

a.       Kupujący jest zobowiązany zapewnić załadunek i rozładunek Produktów oraz ponieść wszelkie koszty z tym związane,

b.      przejmuje ryzyko utraty lub zniszczenia Produktów z chwilą rozpoczęcia załadunku Produktów,

c.       Kupujący albo upoważniona przez niego osoba potwierdza odbiór Produktów od Sprzedawcy na dokumencie WZ po ich wydaniu przez Sprzedawcę. Potwierdzenie zawiera datę otrzymania Produktów, pieczątkę firmową i czytelny podpis osoby przyjmującej.

5.       W tych przypadkach, gdy Sprzedawca dostarcza Kupującemu Produkty:

a.       Sprzedawca jest zobowiązany zapewnić załadunek i transport Produktów w opakowaniach zabezpieczających przed uszkodzeniem,

b.      Kupujący lub upoważniona przez niego osoba potwierdza odbiór Produktów od Sprzedawcy na dokumencie WZ lub liście przewozowym dostarczanym przez przewoźnika Sprzedawcy. Potwierdzenie zawiera datę otrzymania Produktów, pieczątkę firmową i czytelny podpis osoby przyjmującej. W przypadku braku możliwości potwierdzenia odbioru na dokumencie WZ lub liście przewozowym, dokumentem potwierdzającym odbiór Produktów od Sprzedawcy będzie protokół odbioru (przekazania) sporządzony przez kuriera.  

c.       Kupujący jest zobowiązany zapewnić rozładunek i ponieść wszelkie koszty z tym związane,

Kupujący przejmuje ryzyko utraty lub zniszczenia Produktów z chwilą rozpoczęcia rozładunku w miejscu dostawy Produktów.

6.       Opakowania Produktów są oznaczone etykietą handlową NOMET Sp. z o.o.

7.       Dla potrzeb podpisania dowodu dostawy, za przedstawiciela Sprzedawcy będzie uznana osoba, która dostarczy Produkty Kupującemu.

8.       W przypadku odebrania Produktów przez Kupującego bez zgłoszenia jakichkolwiek zastrzeżeń przyjmuje się, iż odebrane przez Kupującego Produkty pozbawione są wad fizycznych i zostały dostarczone zgodnie z zamówieniem.

 

§ 6 Ceny i warunki płatności

1.    Sprzedawca udostępni Kupującemu cennik Produktów obowiązujący przy realizacji zamówienia Kupującego.

2.    Sprzedawca zastrzega sobie prawo do zmiany cen zawartych w cenniku w dowolnym momencie, przy czym nowy cennik będzie miał zastosowanie do zamówień składanych przez Kupującego po zmianie cennika. .

3.    Dokumentacją rozliczeniową między stronami jest faktura VAT. Kupujący wyraża zgodę na wystawianie faktur VAT, duplikatów tych faktur oraz ich korekt w formie papierowej lub elektronicznej i przesłanie na wskazany przez Kupującego adres pocztowy lub adres poczty elektronicznej.

4.    Termin płatności rozpoczyna się od dnia wystawienia faktury VAT. Datą zapłaty jest data uznania rachunku bankowego Sprzedawcy wskazanego w fakturze VAT.

5.    W przypadku konieczności skorygowania wartości lub ilości Produktów sprzedanych Kupującemu, Sprzedawca wystawi odpowiednią fakturę korygującą.

6.    Zapłata należności Sprzedawcy będzie dokonywana przez Kupującego na uzgodnionych między stronami warunkach potwierdzonych fakturą VAT, na rachunek bankowy Sprzedawcy podany w fakturze VAT.

7.    Zgłoszenie reklamacji przez Kupującego nie uprawnia go do wstrzymania się z zapłatą za nabyte Produkty.

8.    Sprzedawca zachowuje prawo do dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych, jeśli wysokość poniesionej przez niego szkody przekracza wysokość zastrzeżonych kar umownych.

 

§ 7 Zastrzeżenie prawa własności produktów

Sprzedawca zastrzega sobie prawo własności Produktów będących przedmiotem sprzedaży do momentu uiszczenia w całości ceny przez Kupującego.

 

§ 8 Siła wyższa

1.    W przypadku zaistnienia Siły wyższej, Strony są zwolnione ze zobowiązań wynikających z OWS i dodatkowych ustaleń przez czas trwania Siły wyższej.

2.    Strona narażona na działanie Siły wyższej nie jest odpowiedzialna za spowodowane tym niewykonanie lub opóźnione wykonanie umowy.

3.    Wykonanie umowy może być zawieszone w całości lub w części w razie działania Siły wyższej. Strona narażona na działanie Siły wyższej może również z tego względu odstąpić od umowy, bez prawa do żądania odszkodowania przez drugą stronę. Strona narażona na działanie Siły wyższej jest zobowiązana do niezwłocznego poinformowania o tym drugiej strony elektronicznie lub na piśmie. Strony podejmą współpracę, aby zminimalizować skutki spowodowane zaistnieniem Siły wyższej.

 

§ 9 Gwarancja oraz warunki reklamacji produktów

1.    Sprzedawca udziela Kupującemu gwarancji na Produkty na okres dwóch lat, licząc od dnia dostawy danego Produktu przez Sprzedawcę lub jego odbioru przez Kupującego, w zależności od sposobu dostawy.

2.    Odpowiedzialność Sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady jest wyłączona.

3.    Warunki oraz postępowanie w sprawie reklamacji jakościowych i ilościowych Produktów reguluje Procedura reklamacji dołączona do OWS. Sprzedawca zastrzega, że uwzględnia jedynie reklamacje zgłaszane za pośrednictwem formularza reklamacyjnego, znajdującego się w załączniku nr 1 .

 

§ 10 Zakres odpowiedzialności

1.    Jeśli bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa nie stanowią inaczej, odpowiedzialność Sprzedawcy z tytułu wykonywania umowy, udzielonej gwarancji, rękojmi oraz innych tytułów zostaje ograniczona do wartości szkody rzeczywiście poniesionej przez Kupującego, przy czym nie może przekroczyć wartości całego zamówienia obejmującego Produkty, co do których Kupujący zgłosił roszczenia.

2.    Jakakolwiek odpowiedzialność Sprzedawcy związana z zawarciem umowy lub dokonaniem sprzedaży Produktów, niezależnie od tytułu tej odpowiedzialności, nie obejmuje naprawienia szkód dotyczących spodziewanych korzyści, utraconego zysku, strat produkcyjnych, utraty renomy oraz osób trzecich itp.

3.    Odpowiedzialność za posiadanie przez Produkty określonych cech lub za ich przydatność do pożądanych przez Kupującego celów Sprzedawca ponosi wyłącznie na podstawie pisemnych zapewnień udzielonych Kupującemu.

4.    Jeżeli realizacja zamówień nastąpiła w wyniku dostarczonych przez Kupującego rysunków, opisów i opracowań, Kupujący ponosi pełną odpowiedzialność za naruszenie praw z zakresu własności intelektualnej, a gdyby z tytułu naruszenia takiego prawa jakiekolwiek roszczenia zostały skierowane przeciwko Sprzedającemu, ma on prawo w całości obciążyć nimi Kupującego.

 

§ 11 Poufność

1.    Strony odpowiadają za ujawnienie Informacji poufnych przez osoby zatrudnione lub w inny sposób współpracujące z daną stroną, tak jak za własne działanie.

2.    Przekazanie przez Sprzedawcę wiedzy objętej niniejszą klauzulą poufności jego spółkom zależnym lub podmiotom dominującym nie stanowi naruszenia tego zobowiązania.

3.    Nie uważa się za naruszenie klauzuli poufności przekazanie Informacji poufnych prawnikom, biegłym rewidentom Stron, organom, którym przekazanie informacji jest objęte obowiązkiem wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

 

§ 12 Sąd i prawo właściwe

1.    Wszystkie spory wynikające z umowy sprzedaży pomiędzy Stronami będą rozstrzygane przez sąd właściwy dla miejsca siedziby Sprzedawcy.

2.    Prawem właściwym do rozstrzygania sporów jest polskie prawo materialne i procesowe.

 

§ 13 Komunikacja za pośrednictwem poczty elektronicznej

Sprzedawca i Kupujący mogą przekazywać sobie informacje dotyczące zamówienia i wykonania umowy sprzedaży za pośrednictwem poczty elektronicznej, chyba że w OWS albo umowie zastrzeżono formę pisemną pod rygorem nieważności.

 

§ 14 Postanowienia końcowe

1.    Jeżeli którekolwiek z postanowień OWS zostanie uznane za nieważne, niedozwolone lub niewykonalne z jakiegokolwiek powodu, postanowienie to będzie nieskuteczne tylko w stopniu, w jakim jest nieważne, niedozwolone lub niewykonalne, bez wpływu na ważność pozostałych postanowień OWS oraz bez wpływu na ważność lub wykonalność tego postanowienia w innej jurysdykcji. W miejsce kwestionowanych czy unieważnionych postanowień wejdą powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

2.    Sprzedawca może dokonać przeniesienia wszystkich praw wynikający z zawartej umowy sprzedaży produktów na rzecz podmiotu trzeciego.

3.    W sprawach nieuregulowanych w OWS, zastosowanie mają przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego, przy czym art. 66 (1) par. 1- 3 Kodeksu cywilnego nie stosuje się.

4.    Złożenie zamówienia u Sprzedawcy przez Kupującego jest jednoznaczne z akceptacją OWS.

 

 

 

Załącznik: formularz reklamacyjny

Zainspiruj się z Nomet

by uzyskać więcej inspiracji śledź nas na Instagramie @inspiracjenomet

Zobacz wszystkie inspiracje